Korekcia refrakčných porúch
Hyperopia
Hyperopia je najčastejšou refrakčnou chybou u detí do 10 rokov.
U všetkých novorodencov narodených v termíne sa vyskytuje malá hyperopia do +2D, ktorá počas prvých rokov života vymizne.
Pri hyperopii nad 3D je korekcia nevyhnutná u detí starších ako rok,
pre vysoké riziko vývoja strabizmu ( škúlenia ) a amblyopie ( tupozrakosti ). Pri hyperopii nad 5D je vhodná korekcia už od 6 mesiacov veku
.
Odporučuje sa plná korekcia, to je plná hodnota refrakcie nameranej v cykloplégii ( po vyradení akomodácie kvakami), len pri obojstrannej hyperopii nad 4D je vhodná okuliarová korekcia o 1D menšia ako je nameraná hodnota refrakcie.
Astigmatismus
Astigmatizmus menší ako 2D u detí do 4 rokov, ktorý sa nespája so sférickou chybou a znížením videnia sa nemusí korigovať. Postupne s vekom sa tento typ astigmatizmu zvyčajne znižuje a mizne. V opačnom prípade
by sa mal korigovať po 4 roku života.
Anizometropia
Anizometropia (rozdielna lomivosť očí) nad 1D môže viesť k amblyopii. Každú anizometropiu je treba korigovať. Pri rozdieloch väčších ako 3D je okuliarová korekcia nemožná a stav sa rieši kontaktnou šošovkou.
Myopia
Myopia. Nedonosené deti bývajú myopické. Ťažká myopia sa objavuje už vo včasnom detstve, je výrazne progresívna a spojená s ťažkými zmenami na sietnici. Stredná myopia začína v staršom (školskom) detskom veku, máva progresiu asi 0,5 D ročne. Nízka myopia vzniká v dospelosti, má miernu progresiu asi do 30 rokov veku.

