zdravé očko, včasný záchyt porúch zraku v detskom veku

Optické pomôcky

Okuliare

Dioptrické okuliare sú pre deti dôležitou optickou pomôckou. Výber rámu a okuliarových šošoviek je zložitejší ako u dospelých a treba mu venovať dostatok času.

Hlavné zásady pri výbere okuliarov:

Okuliare musia správne sedieť na tvári dieťatka. Deti majú malý a plochý koreň nosa, preto sú u nich vhodnejšie kovové rámy s nastaviteľnými sedielkami na nosníku, ako plastové rámy. Pre malých športovcov zas rámy so stránicami zakončenými perovou koncovkou, ktorá lepšie okuliare udrží na tvári. Odolnejšie sú okuliare s odpruženými starničkami, Mali by byť čo najľahšie, aby dieťa neotláčali a boli pohodlné.

Z kovových materiálov je najvhodnejší titán, ktorý je antialergický a pevný. Ja však cenovo drahší. Okuliare sa vyrábajú aj z iných zlatin kovov. Plastové rámy sa používajú zriedkavejšie, vhodné sú však pri vysokej dioptrii.

U detí jednoznačne preferujeme plastové okuliarové šošovky pred sklenenými. Sú bezpečnejšie a je obtiažne ich rozbiť. Je možné vyrobiť ich aj s tvrdením proti poškriabaniu. U starších detí je prínosná aj antireflexná vrstva, ktorá eliminuje odlesky pri umelom osvetlení či pri práci s počítačom. Pri vysokej dioptrii je dobré požiť stenčený materiál, aby okuliare vyzerali dobre aj z estetického hľadiska.

Hoci dizajn okuliarov nie je pri výbere na prvom mieste, je dôležité, aby sa deti v okuliaroch dobre cítili a je len vecou vkusu, hlavne u starších detí.

O výbere okuliarov sa vždy poraďte s odborníkom v očnej optike.

Oklúzory

Oklúzia vedúceho oka je dôležitá pri liečbe tupozrakosti. Jej hlavnou úlohou je zlepšiť videnie na nezakrytom oku. Okrem toho musí dieťa samozrejme nosiť aj okuliare s presnou korekciou na obe oči.

Druhy oklúzorov:

Náplasťový oklúzor- prilepuje sa na kožu tváre pomocou antialergickej náplasti tak, aby dokonale zakryl vedúce oko. Na vnútornej strane tvára siaha až do polovice koreňa nosa.

Gumový oklúzor- s prísavkou na okuliare. Je tu však možnosť, že dieťa si pri jeho posunutí alebo nesprávnom prichytení nájde cestičku, ktorou sa bude týmto okom pozerať. Rovnako táto možnosť hrozí aj pri látkovom oklúzore.

U pacientov, ktorí reagujú alergicky na náplasťové oklúzory, alebo u nich iným spôsobom zlyhala štandardná oklúzna terapia, je po predpise lekára možnosť oklúzie kontaktnou šošovkou. Táto metóda tiež vyžaduje zručnosť zo strany rodičov a dodržiavanie hygienických zásad pri manipulácii s kontaktnými šošovkami.

Nezabúdajte, že pri tomto type liečby je veľmi dôležitá spolupráca rodičov, ktorí musia pri oklúzii presne dodržiavať pokyny lekára. Ten určí, ako často má dieťa oklúziu mať- koľko hodín a dní do týždňa.

  

LIONS INTERNATIONALOFTAL Občianske združenieWorld Health Organization